VJ2220Y123JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y123JBEAT4X
Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 2220
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.012µF
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Width :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Dielectric :
X7R
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
5.7404mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ2220Y123JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y123JBEAT4X
VJ OMD 0.012μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y123JBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ2220Y123JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V