VJ2220A272JBAAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ2220A272JBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 2220
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Series :
VJ OMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Length :
5.7404mm
Thickness :
2.1844mm
Width :
5.08mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ2220A272JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220A272JBAAT4X
VJ OMD 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220A272JBAAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ2220A272JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V