VJ1825Y474KXBAR
Mfr.Part #
VJ1825Y474KXBAR
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.5mm
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
6.4mm
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
150°C
1825 (4564 metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ1825Y474KXBAR
VJ 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825Y474KXBAR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ1825Y474KXBAR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V