VJ1825Y393JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1825Y393JBEAT4X
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1825
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
4.6482mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
6.4008mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.039µF
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1825Y393JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1825Y393JBEAT4X
VJ OMD 0.039μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825Y393JBEAT4X Overview
A 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1825Y393JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V