VJ1825Y334KXAAT
Mfr.Part #
VJ1825Y334KXAAT
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1825
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
86μm
Capacitance :
0.33μF
Min Operating Temperature :
-55°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Depth :
6.4mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Tolerance :
±10%
Series :
VJ
Width :
6.4mm
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1825Y334KXAAT
VJ 0.33μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825Y334KXAAT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1825Y334KXAAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V