VJ1825Y225KLXAB2L
Mfr.Part #
VJ1825Y225KLXAB2L
Description
CAPACITOR CERAMIC MLCC 1812
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
2.2μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Tolerance :
±10%
Series :
VJ Hi-Rel
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1825Y225KLXAB2L
VJ Hi-Rel CERAMIC CAPACITOR 1825 4564Metric Ceramic Capacitor 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm X7R ±10% 2.2muF