VJ1825Y223KXGAT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1825Y223KXGAT00
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.0922mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.1844mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.022µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ1825Y223KXGAT00
Vishay / Vitramon VJ1825Y223KXGAT00
VJ 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825Y223KXGAT00 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1825Y223KXGAT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV