VJ1825Y155KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1825Y155KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R 1825
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.6482mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.1844mm
Dielectric :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.5μF
Width :
6.4008mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
6.4mm
Series :
VJ OMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ1825Y155KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1825Y155KBBAT4X
VJ OMD 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825Y155KBBAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1825Y155KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V