VJ1825A620KBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1825A620KBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 62PF 1KV NP0 1825
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Published :
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.6482mm
Thickness :
2.1844mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
62pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.4008mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1825A620KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1825A620KBGAT4X
VJ OMD 62pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825A620KBGAT4X Overview
Programs on this device are of 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
VJ1825A620KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV