VJ1825A183KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1825A183KBAAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1825
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.018μF
Voltage - Rated :
50V
Thickness :
2.1844mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
6.4008mm
Length :
4.6482mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1825A183KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1825A183KBAAT4X
VJ OMD 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
VJ1825A183KBAAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ1825A183KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.252W 4.65mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V