VJ1812Y821KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y821KBEAT4X
Description
CAP CER 820PF 500V X7R 1812
Tolerance :
±10%
Width :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
820pF
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Series :
VJ OMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.1844mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.6482mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ1812Y821KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y821KBEAT4X
VJ OMD 820pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y821KBEAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1812Y821KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V