VJ1812Y683JXEAR
Mfr.Part #
VJ1812Y683JXEAR
Description
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
0.068μF
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ1812Y683JXEAR
Vishay / Vitramon VJ1812Y683JXEAR
VJ 0.068μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y683JXEAR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1812Y683JXEAR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V