VJ1812Y682KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y682KBEAT4X
Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness :
2.1844mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.6482mm
Series :
VJ OMD
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
6800pF
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
VJ1812Y682KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y682KBEAT4X
VJ OMD 6800pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y682KBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1812Y682KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V