VJ1812Y563JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y563JBEAT4X
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1812
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Length :
4.6482mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
500V
Published :
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Thickness :
2.1844mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
3.2004mm
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
VJ1812Y563JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y563JBEAT4X
VJ OMD 0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y563JBEAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1812Y563JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V