VJ1812Y562KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y562KBCAT4X
Description
CAP CER 5600PF 200V X7R 1812
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
3.2004mm
Length :
4.6482mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
5600pF
Series :
VJ OMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Datasheets
VJ1812Y562KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y562KBCAT4X
VJ OMD 5600pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y562KBCAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1812Y562KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V