VJ1812Y561KBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1812Y561KBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Dielectric :
X7R
Length :
4.6482mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
2.1844mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
560pF
Datasheets
VJ1812Y561KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y561KBGAT4X
VJ OMD 560pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y561KBGAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1812Y561KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV