VJ1812Y474MXAAT
Mfr.Part #
VJ1812Y474MXAAT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
Unknown
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Width :
3.2mm
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
2.18mm
Length :
4.5mm
Published :
Datasheets
VJ1812Y474MXAAT
Vishay / Vitramon VJ1812Y474MXAAT
VJ 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)