VJ1812Y394KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y394KBAAT4X
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1812
Length :
4.6482mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Dielectric :
X7R
Thickness :
2.1844mm
Capacitance :
0.39µF
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1812Y394KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y394KBAAT4X
VJ OMD 0.39μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y394KBAAT4X Overview
Programs on this device are of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1812Y394KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V