VJ1812Y334KXBAR
Mfr.Part #
VJ1812Y334KXBAR
Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.33μF
Series :
VJ
Datasheets
VJ1812Y334KXBAR
Vishay / Vitramon VJ1812Y334KXBAR
VJ 0.33μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y334KXBAR Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1812Y334KXBAR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V