VJ1812Y273KXEAT
Mfr.Part #
VJ1812Y273KXEAT
Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.027μF
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
VJ1812Y273KXEAT
Vishay / Vitramon VJ1812Y273KXEAT
VJ 0.027μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y273KXEAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1812Y273KXEAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V