VJ1812Y272JBFAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1812Y272JBFAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness :
2.1844mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6482mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Capacitance :
2700pF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ1812Y272JBFAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y272JBFAT4X
VJ OMD 2700pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y272JBFAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
VJ1812Y272JBFAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm