VJ1812Y223MXGAT
Mfr.Part #
VJ1812Y223MXGAT
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Published :
Capacitance :
0.022µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Datasheets
VJ1812Y223MXGAT
Vishay / Vitramon VJ1812Y223MXGAT
VJ 0.022μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y223MXGAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
VJ1812Y223MXGAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV