VJ1812Y183KXEAT
Mfr.Part #
VJ1812Y183KXEAT
Description
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1812
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.018μF
Series :
VJ
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
VJ1812Y183KXEAT
Vishay / Vitramon VJ1812Y183KXEAT
VJ 0.018μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y183KXEAT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1812Y183KXEAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V