VJ1812Y183KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y183KBLAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Voltage - Rated :
630V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.6482mm
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness :
2.1844mm
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
X7R
Published :
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
3.2004mm
Datasheets
VJ1812Y183KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y183KBLAT4X
VJ OMD 0.018μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y183KBLAT4X Overview
Programs on this device are of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
VJ1812Y183KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V