VJ1812Y183JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y183JBLAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1812
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness :
2.1844mm
Width :
3.2004mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.6482mm
Voltage - Rated :
630V
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Capacitance :
0.018μF
Datasheets
VJ1812Y183JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y183JBLAT4X
VJ OMD 0.018μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y183JBLAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
VJ1812Y183JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V