VJ1812Y152MXEAT5Z
Mfr.Part #
VJ1812Y152MXEAT5Z
Description
CAP CER 1500PF 500V X7R 1812
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
1500pF
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height :
2.18mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Series :
VJ HVArc Guard™
Width :
3.2mm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Factory Lead Time :
22 Weeks
Length :
4.5mm
Thickness :
2.1844mm