VJ1812Y152KXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1812Y152KXPAT5Z
Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 1812
1812 (4532 Metric)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1500pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
VJ HVArc Guard™
Height :
2.18mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Thickness :
2.1844mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Datasheets
VJ1812Y152KXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1812Y152KXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y152KXPAT5Z Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
VJ1812Y152KXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V