VJ1812Y124KBPAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y124KBPAT4X
Description
CAP CER 0.12UF 250V X7R 1812
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2004mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.12μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.1844mm
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
4.6482mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
VJ1812Y124KBPAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y124KBPAT4X
VJ OMD 0.12μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y124KBPAT4X Overview
A 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
VJ1812Y124KBPAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V