VJ1812Y124KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y124KBEAT4X
Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ OMD
Dielectric :
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.12μF
Voltage - Rated DC :
500V
Published :
Width :
3.2004mm
Tolerance :
±10%
Length :
4.6482mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
16 Weeks
1 (Unlimited)
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ1812Y124KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y124KBEAT4X
VJ OMD 0.12μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y124KBEAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1812Y124KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V