VJ1812Y122JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1812Y122JBCAT4X
Description
CAP CER 1200PF 200V X7R 1812
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
4.6482mm
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.1844mm
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated :
200V
Width :
3.2004mm
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1812Y122JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y122JBCAT4X
VJ OMD 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y122JBCAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
VJ1812Y122JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V