VJ1812Y104MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1812Y104MXPAT5Z
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
250V
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
VJ HVArc Guard™
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.1μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
High Voltage
Thickness :
2.1844mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.18mm
Datasheets
VJ1812Y104MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1812Y104MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y104MXPAT5Z Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
VJ1812Y104MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V