VJ1812Y103KBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1812Y103KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Width :
3.2004mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
4.6482mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
630V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ1812Y103KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812Y103KBLAT4X
VJ OMD 10000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812Y103KBLAT4X Overview
A 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
VJ1812Y103KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V