VJ1812A471GXGAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1812A471GXGAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
470pF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ1812A471GXGAT
Vishay / Vitramon VJ1812A471GXGAT
VJ 470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A471GXGAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
VJ1812A471GXGAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV