VJ1812A391JXEAT
Mfr.Part #
VJ1812A391JXEAT
Description
CAP CER 390PF 500V C0G/NP0 1812
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
500V
Length :
4.5mm
Capacitance :
390pF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
Datasheets
VJ1812A391JXEAT
Vishay / Vitramon VJ1812A391JXEAT
VJ 390pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A391JXEAT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1812A391JXEAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V