VJ1812A360JBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1812A360JBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 200V NP0 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.6482mm
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
36pF
Thickness :
2.1844mm
Width :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1812A360JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812A360JBCAT4X
VJ OMD 36pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A360JBCAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
VJ1812A360JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V