VJ1812A271JXGAT
Mfr.Part #
VJ1812A271JXGAT
Description
CAP CER 270PF 1KV C0G/NP0 1812
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Capacitance :
270pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
VJ
Length :
4.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1812A271JXGAT
Vishay / Vitramon VJ1812A271JXGAT
VJ 270pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A271JXGAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
VJ1812A271JXGAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV