VJ1812A182JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1812A182JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 1KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Capacitance :
1800pF
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness :
2.1844mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Series :
VJ OMD
Length :
4.6482mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1812A182JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812A182JBGAT4X
VJ OMD 1800pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A182JBGAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
VJ1812A182JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV