VJ1812A180KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1812A180KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.65mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.1844mm
Number of Terminations :
2
Applications :
Boardflex Sensitive
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.18mm
Capacitance :
18pF
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Datasheets
VJ1812A180KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812A180KBLAT4X
VJ OMD 18pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A180KBLAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 630V, it can operate.
VJ1812A180KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V