VJ1812A180KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1812A180KBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V NP0 1812
Capacitance :
18pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Width :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Height :
2.18mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Length :
4.65mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
2.1844mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1812A180KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1812A180KBAAT4X
VJ OMD 18pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
VJ1812A180KBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1812A180KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.183Lx0.126W 4.65mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V