VJ1808Y562KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1808Y562KBGAT4X
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1808
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5600pF
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
2.1844mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Length :
4.7244mm
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ1808Y562KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808Y562KBGAT4X
VJ OMD 5600pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y562KBGAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1808Y562KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV