VJ1808Y331JXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1808Y331JXPAT5Z
Description
CAP CER 330PF 250V X7R 1808
Length :
4.57mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Capacitance :
330pF
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.7018mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Width :
2.03mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
VJ HVArc Guard™
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
VJ1808Y331JXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1808Y331JXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 330pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y331JXPAT5Z Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ1808Y331JXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V