VJ1808Y272JBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808Y272JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Thickness :
2.1844mm
Length :
4.7244mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Series :
VJ OMD
Width :
2.032mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1808Y272JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808Y272JBGAT4X
VJ OMD 2700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y272JBGAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
VJ1808Y272JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV