VJ1808Y223KXCAR
Mfr.Part #
VJ1808Y223KXCAR
Description
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1808
Length :
4.5mm
Dielectric :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Capacitance :
0.022µF
Datasheets
VJ1808Y223KXCAR
Vishay / Vitramon VJ1808Y223KXCAR
VJ 0.022μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y223KXCAR Overview
A 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
VJ1808Y223KXCAR Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V