VJ1808Y222MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1808Y222MXPAT5Z
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 1808
Ceramic Capacitors
Width :
2.03mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
2200pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
HTS Code :
Height :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
4.57mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
VJ HVArc Guard™
Thickness :
1.7018mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ1808Y222MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1808Y222MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y222MXPAT5Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
VJ1808Y222MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V