VJ1808Y153MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1808Y153MXPAT5Z
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1808
Capacitance :
0.015µF
Temperature Characteristics Code :
Series :
VJ HVArc Guard™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.7018mm
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.7mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Number of Terminations :
2
Length :
4.57mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Width :
2.03mm
1808 (4520 metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1808Y153MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1808Y153MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y153MXPAT5Z Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
VJ1808Y153MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V