VJ1808Y104MXAAT
Mfr.Part #
VJ1808Y104MXAAT
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
2.03mm
Series :
VJ
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.5mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ1808Y104MXAAT
Vishay / Vitramon VJ1808Y104MXAAT
VJ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y104MXAAT Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1808Y104MXAAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V