VJ1808Y104KXCAT00
Mfr.Part #
VJ1808Y104KXCAT00
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1808
X7R
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Length :
4.4958mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.7018mm
Width :
2.032mm
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1808Y104KXCAT00
Vishay / Vitramon VJ1808Y104KXCAT00
VJ 0.1μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y104KXCAT00 Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1808Y104KXCAT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V