VJ1808Y104KXAAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808Y104KXAAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
2.03mm
Height :
2.18mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.03mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1808Y104KXAAT
Vishay / Vitramon VJ1808Y104KXAAT
VJ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y104KXAAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1808Y104KXAAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V