VJ1808Y103KXAAT
Mfr.Part #
VJ1808Y103KXAAT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1808
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.57mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height :
2.18mm
Voltage - Rated :
50V
Depth :
2.03mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Capacitance :
10000pF
Width :
2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1808Y103KXAAT
Vishay / Vitramon VJ1808Y103KXAAT
VJ 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y103KXAAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1808Y103KXAAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V