VJ1808Y102JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1808Y102JBLAT4X
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.7244mm
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
630V
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
630V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Width :
2.032mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.1844mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1808Y102JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808Y102JBLAT4X
VJ OMD 1000pF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808Y102JBLAT4X Overview
Programs on this device are of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
VJ1808Y102JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V